Деформація голови у новонароджених: профілактика та лікування

Форма голови у новонародженого, як і у дорослої людини, є його відмінною рисою. Ми всі дуже хочемо, щоб наш малюк був Ideal-Boy (-Girl), причому з самого народження.

В даній статті коротко викладено сучасні погляди на питання діагностики, профілактики та лікування деформацій голови у новонароджених з точки зору доказової медицини (Evidence Based Medicine).

Форма голови у новонародженої дитини значно відрізняється від форми голови дорослого.
Трохи базових знань з анатомії (детальніше тут)

Основні структури черепа позначені на малюнку.
Череп новонародженого

Визначення

Позиційна плагіоцефалія – (греч. «коса голова») це термін, яким (в сучасній медичній літературі) позначають різні придбані деформації черепа у новонароджених. Позиційні деформації черепа формуються внаслідок механічних впливів на голову плода у внутрішньоутробному періоді і можуть посилюватися в період новонародженості при тривалому вимушеному положення голови на одному боці, наприклад при кривошиї, або інших нейром’язових захворюваннях.

Найбільш поширені види позиційної плагіоцефалії представлені на малюнку нижче.
Види позиційної плагіоцефалії

Більш серйозною проблемою є деформації голови, внаслідок передчасного зрощення швів – це так звана сіностозна плагіоцефалія (краніосиностоз),
яка проявляється прогресуючою деформацією кісток черепа. Частота даної патології – 1 на 2000 новонароджених.

Далі, в статті, мова піде про діагностику та лікування позиційних плагіоцефалій.

Діагностика

Відповідно до сучасних рекомендацій діагностика позиційної плагіоцефалії проводиться в більшості шляхом клінічного огляду.
Додатково, в сумнівних випадках може бути використана рентгенографія або УЗД черепу і в рідкісних випадках комп’ютерна томографія (КТ).

Лікування

Відомо декілька методик лікування позиційної плагіоцефалії у дітей першого року життя.

Метод репозиції (repositioning) – передбачає навчання батьків правилам догляду за дитиною, згідно з якими, необхідно змінювати положення дитини в ліжку протягом дня (наприклад, перевертати дитину на бік при годуванні грудьми, чергуючи сторони; змінювати розташування джерела світла по відношенню до дитини). Метод має доведену ефективність і рекомендований для лікування позиційної плагіоцефалії.

Метод лікувальної фізкультури (physiotherapy) включає:

  • раннє викладання дитини на живіт під час неспання (tummy time) з обов’язковим контролем / наглядом / наглядом дорослих
  • вправи для збільшення обсягу рухів в шийному відділі хребта (стретчинг м’язів шиї відео), що особливо важливо при наявності супутньої м’язової кривошиї
  • вправи спрямовані на корекцію позиційної переваги в розташуванні голови і стимуляцію моторного розвитку дитини.

Лікувальна фізкультура рекомендована для лікування позиційної плагіоцефаліі, і є більш ефективною, в порівнянні з методом репозиції (зміни положення голови) у дітей старше 7 тижнів.

Метод ортезотерапіі (шолом-терапія) рекомендований дітям старше 5 місяців з позиційною плагіоцефалією середнього та тяжкого ступенів, яка стійка до терапії консервативними методами репозиції і лікувальної фізкультури. Шолом – це продукт, який найкраще виготовляється індивідуально за формою голови дитини. Шолом носять 23 години на добу протягом декількох місяців до настання необхідної корекції форми голови або до моменту коли потрібно міняти розмір шолома. При використанні шолом-терапії описані ускладнення (в ряді статей до 20%), серед яких найбільш частими є пролежні і потертості шкіри в місцях контакту шолома з виступами голови.

шолом-терапія

Висновки

1. Зміни форми голови у новонароджених зустрічаються досить часто (до 20% дітей). Як правило, це доброякісний стан (позиційна деформація), яка є наслідком механічних впливів на кістки черепа у внутрішньоутробному періоді, або розвивається в найближчі місяці після народження при наявності звичної пози у дитини.

2. Для діагностики позиційної плагіоцефалії досить клінічного огляду, в рідкісних випадках може бути проведено УЗД або рентген-обстеження.

3. Існує ряд методик лікування, які мають доведену ефективність:

  • Метод репозиції
  • Метод лікувальної фізкультури
  • Метод ортезотерапіі (шолом-терапія)

Важливо!
Спеціальні подушки та інші пристрої не рекомендуються для лікування позиційної плагіоцефалії у новонароджених, так як підвищують ризик розвитку синдрому раптової смерті новонароджених.

Діагностика та лікування обов’язково повинні виконуватися лікарем!

Здоровье наших детей – в наших руках!

Будьте здорові!

Ps: інформація підготовлена ​​на основі методичних рекомендацій складених з позицій доказової медицини робочою групою нейрохірургів (CNS, Congress of Neurologic Surgeons, Офіційний сайт), схваленого Академією педіатрів Америки (AAP, American Academy of Pediatrics, Офіційний сайт.