Хвороба Пертеса (Легга-Кальве Пертеса)

Хвороба Пертеса – це захворювання кульшового суглобу у дітей, яке розвивається через порушення кровообігу в голівці стегнової кістки. Припинення кровообігу призводить до відмирання (“ішемічного некрозу”) клітин головки стегнової кістки, що супроводжується поступовою її перебудовою з втратою нормальної сферичної форми. Ще одна поширена назва цього захворювання – хвороба Легг-Кальве-Пертеса (Legg-Calve-Perthes desease) відповідно до прізвищ вчених, які вперше описали це захворювання.

Етіологія. Причини порушення кровообігу до головки стегнової кістки невідомі. До факторів ризику розвитку хвороби Пертеса відносять:

  • вплив тютюнового диму на дитину (пасивне куріння)
  • захворювання крові у дітей
  • гіперактивність і синдром порушення уваги
  • малі вроджені аномалії (пахова грижа, крипторхізм)

Епідеміологія. Найбільш часто хворіють діти у віці від 4 до 9 років, при цьому хлопчики схильні до захворювання в 4 рази частіше, ніж дівчатка. У 10% дітей відзначається двостороння патологія.

Клінічні прояви. Початок захворювання, як правило носить не гострий характер. Найбільш частими першими симптомами є:

  • біль, яка відзначається дитиною в області передньої поверхні стегна або колінного суглобу, рідше в області кульшового суглобу
  • кульгавість, як правило посилюється після фізичних навантажень або до кінця дня.

Надалі, при відсутності лікування, кульгавість стає більш очевидною, розвивається згинально-приводна контрактура (= обмеження рухів) в кульшовому суглобі, укорочення нижньої кінцівки.

Перебіг захворювання. Відповідно до загальноприйнятої класифікації Waldenström виділяють 4 послідовні стадії хвороби Пертеса:

  • 1. Стадія “аваскулярного некрозу”
  • 2. Стадія фрагментації (резорбції) головки
  • 3. Стадія реоссіфікаціі
  • 4. Стадія відновлення

Залежно від ступеня ураженості головки стегнової кістки при хворобі Пертеса, корисний розподіл відповідно до класифікації Herring.

Таким чином, при хворобі Пертеса ми відзначаємо поступову течію всіх 4 стадій.
Тривалість кожної з стадій різна, при цьому стадія реоссіфікаціі протікає найбільш тривалий час.
Відомо, що діти дошкільного віку (до 6 років), мають тенденцію до більш швидкого протікання всіх стадій хвороби Пертеса, з кращими функціональними результатами. Хвороба Пертеса у дітей старшого віку може протікати до 2-3 років і призводить до більш тяжких функціональних порушень, а при відсутності лікування навіть до інвалідизації.

Важливо, що в процесі перебігу хвороби, поступово розвивається деформація головки стегнової кістки, яка зазвичай закінчується формуванням збільшення головки (т.зв. coxa magna) або сплощенням головки (т.зв. coxa plana), а також до вкорочення шийки стегнової кістки (coxa breva), у більш рідкісних випадках, відбувається підвивих в кульшовому суглобі.

Види деформації головки стегнової кістки при хворобі Пертеса

Кінцевий результат лікування хвороби Пертеса визначається тим, наскільки сильно виражено сплощення або деформації головки стегнової кістки і від того, наскільки вона відповідає ацетабулярнії западині кульшового суглобу

Діагностика.Для постановки діагнозу Ваш лікар може призначити Вам: МРТ, рентген дослідження кульшового суглобу в 2 проекціях. Додаткова інформація може бути отримана за допомогою ультразвукового обстеження (УЗД).

Лікування.Зверніть увагу, що кожен випадок хвороби Пертеса вимагає кваліфікованої оцінки і складання індивідуальної схеми лікування.

Основні фактори, які визначають вибір того чи іншого методу лікування: вік дитини, стадія захворювання (відповідно до класифікації Waldenström), ступінь ураження головки стегнової кістки, обсяг рухів в кульшовому суглобі та клінічні прояви.

Мета лікування дітей з хворобою Пертеса полягає в мінімізації деформації головки стегнової кістки (в нормі має сферичний характер) у відновленні максимально можливого обсягу рухів в суглобі. Це дозволяє знизити ризик раннього розвитку артрозу кульшового суглобу в наступні роки життя дитини. Для лікування хвороби Пертеса застосовуються консервативні та хірургічні методи (Детальніше про лікування хвороби Пертеса)

У Вашої дитини встановлено діагноз хвороба Пертеса?

Запишіться на прийом!