Юнацький епіфізеоліз головки стегнової кістки

Юнацький епіфізеоліз головки стегнової кістки (ЮЕГСК) (англ. slipped capital femoral epiphysis) – це рідкісне захворювання кульшового суглобу у дітей, яке характеризується зміщенням епіфіза (головки) стегнової кістки, по відношенню до його шиї. Як правило, головка залишається фіксованою в западині суглобу, а шийка стегна зміщується вперед і догори. Дана патологія зустрічається у підлітків, у яких зберігається зона росту головки стегнової кістки.

Наочна рентген-анатомія кульшового суглобу в нормі і при юнацькому епіфізеолізі головки стегнової кістки представлена ​​на картинках.

Рентген-анатомія в нормі та при ЮЕГСК (показано стрілкою)

Клінічні прояви
Дитина скаржиться на болі в області кульшового суглобу (іноді в області колінного), кульгавість. При огляді визначається “поворот” нижньої кінцівки назовні. Рухи в кульшовому суглобі обмежені, болючі (особливо ротаційні).

Діагностика
Діагноз встановлюється на підставі даних клінічного обстеження (болі, кульгавість, обмеження/біль під час ротаційних рухів в кульшовому суглобі), а також даних рентгенологічного обстеження (пряма і бічна (frog-leg) проекція). За свідченнями може додатково проводиться УЗД та КТ обстеження.

Особливістю юнацького епіфізеолізу є прогресуючий перебіг, який при відсутності своєчасного лікування призводить до вираженого порушення розташування головки і шийки стегнової кістки, що веде до втрати нормального обсягу рухів в суглобі, з “поворотом” всієї нижньої кінцівки назовні і розвитку аваскулярного некрозу та раннього артрозу кульшового суглобу .

Існує декілька класифікацій ЮЕГСК, виділяють:

  • стабільну форму ЮЕГСК – дитина може наступати на ногу
  • нестабільну форму ЮЕГСК – дитина не може наступати на ногу

Залежно від часу виникнення ЮЕГСК поділяють на гострий (менше 3 тижнів), хронічний (симптоми тривають більше 3 тижнів), а також “гострий на тлі хронічного” (acute on chronic). Для лікування має також значення ступінь зміщення головки по відношенню до шийки стегнової кістки.

Лікування
Лікування повинно бути максимально раннім і направлено на відновлення нормальних взаємин головки (епіфіза) і шийки стегнової кістки в кульшовому суглобі. Лікування ЮЕГСК у дітей проводиться хірургічним методом. Вибір методу лікування визначається формою ЮЕГСК і ступенем зміщення головки стегнової кістки. Використовують фіксацію головки (епіфіза) гвинтом, в разі вираженого зсуву може бути використано відкрите вправлення, фіксація головки стегнової кістки.

У Вашої дитини встановлено діагноз юнацький епіфізеоліз головки стегнової кістки?

Запишіться на прийом!