Воронкоподібна та кілеподібна деформації грудної клітки у дітей

Деформації грудної клітки у дітей супроводжуються порушенням її форми і є досить поширеним явищем.

Найбільш часто зустрічаються дві форми:

  • Воронкоподібна деформація грудної клітки – зустрічається у 1 на 400 новонароджених, хлопчики хворіють у 3 рази частіше дівчаток.
  • Кілеподібна деформація грудної клітки – зустрічається в 5 разів рідше, займаючи друге місце серед деформацій грудної клітки.

Наслідки воронкоподібної та кілеподібної деформації грудної клітки для дитини

1. Воронкоподібна деформація веде до зменшення обсягу грудної клітки і зміщення органів середостіння (серце, великі судини), що у важких випадках супроводжується розвитком функціональних порушень.

2. Кілеподібна деформація – є, переважно, косметичним дефектом.

3. При будь-якій деформації грудної клітки у дитини формуються порушення у психо-емоційній сфері, які важко піддаються оцінці, однак значно впливають на ії подальший розвиток.

Діагностика

Для діагностики деформацій грудної клітки досить клінічного огляду. При необхідності призначається рентгенографія грудної клітки в 2 проекціях, КТ. Новою методикою діагностики і контролю за подальшим процесом лікування є використання 3D-сканеру, який не несе рентгенівського променевого навантаження.

Консервативне лікування деформацій грудної клітки у дітей

Консервативне лікування деформацій грудної клітки проводиться з використанням різних ортопедичних виробів.

Воронкоподібна деформація грудної клітки
Для консервативного лікування даної патології використовується vacuum bell («вакуумний дзвін»). Пристрій винайдено інженером E.Klobe (Germany) і являє собою силіконову чашу з прозорим пластиковим корпусом, яка дозволяє створювати вакуум до 15% нижче нормального атмосферного тиску завдяки наявності ручного насоса. Є 5 різних типорозмірів, які підбираються індивідуально з урахуванням розміру і форми грудної клітки.

Vacuum bell «Вакуумний дзвін» використовується для консервативного лікування воронкоподібної деформації грудної клітки

Пристрій Vacuum bell для лікування воронкоподібної деформації грудної клітки

Цей пристрій можна придбати на офіційному сайті Trichterbrust або на Ebay (запит: vacuum bell for pectus excavatum).
Зверніть увагу!
Підбір розміру, а також контроль за режимом та результатами використання пристрою Vacuum Bell у дитини повинні проводитися лікарем.

Ефективність консервативного лікування воронкоподібної деформацій грудної клітка з використанням Vacuum Bell у дітей показана цілим рядом досліджень [посилання на першоджерела]. Важливим фактором успіху є ранній початок консервативного лікування, коли грудна клітка дитини еластична і легко піддається корекції в процесі росту.

Кілеподібна деформація грудної клітки
Консервативне лікування кілеподібної грудної клітки проводять з використання пристроїв, які компресують (здавлюють). Існує кілька типів пристроїв (з динамічною або постійною компресією). Час носіння компресуючого пристрою протягом дня становить 16-18 годин, тривалість лікування визначається індивідуально, з урахуванням вихідної вираженості деформації і швидкості корекції в процесі росту.

Зверніть увагу!
На сьогоднішній день загальноприйнято, що першою лінією у лікуванні кілеподібної грудної клітки у дітей є консервативне лікування з використанням пристроїв, які компресують (т.зв. Брейс).

Компресуючий пристрій для лікування кілеподібної грудної клітки (на пацієнті - FMF Dynamic Compression Brace)

Пристрій для лікування кілеподібної грудної клітки

За цим посиланням Ви зможете знайти керівництво з лікування кілеподібної деформації грудної клітки Американського товариства дитячих хірургів (American Pediatric Surgical Association) за 2012 р. перекладене на українську мову , а сам файл знаходиться на офіційному сайті

Хірургічне лікування
Техніка хірургічного лікування воронкоподібної та кілеподібної деформації грудної клітки зазнала значних змін. На сьогоднішній день це малоінвазивні втручання, що проводяться під ендоскопічним контролем з високою ефективністю та низьким відсотком ускладнень. Показаннями до хірургічного лікування є важкі деформації грудної клітки, які не піддаються консервативному лікуванню. З етичних міркувань схеми і картинки не додаються.

Для тих, хто бажає більше дізнатися про сучасну хірургічну техніку лікування воронкоподібної деформації грудної клітки за методикою Nuss пропоную подивитися анімацію:

Малоінвазивна техніка лікування кілеподібної деформації – Abramson technique (для перегляду – відкрити Youtube, створити запит: Abramson Procedure for Pectus Carinatum) (увага, матеріал 14 +)

У Вашої дитини є деформація грудної клітки?
Звертайтеся і ми обов’язково допоможемо!