Як тільки малюк починає вставати на ноги, у батьків з’являється купа додаткових питань, які можна розділити на 2 основних типи:

1. Чи є у моєї дитини плоскостопість?

2. Чи потрібне моїй дитині ортопедичне взуття для профілактики/лікування плоскостопості?

Відповідь на перше питання Вам зможе відповісти лікар дитячий ортопед-травматолог, а корисну інформацію по цьому питанню Ви знайдете тут.

Відносно вибору взуття:
Існує надмірна кількість рекламної інформації, яка вмонтувала у нашу свідомість такі терміни: “ортопедичне взуття”, “профілактичне ортопедичне взуття”.

Велика частина цієї інформації має рекламний характер і не відповідає дійсності.
Це призвело до широкого використання ортопедичного взуття в Україні, що легко можна відзначити на кожній дитячій площадці, в садках, і т.д.

Далі наведу кілька фактів, а Ви самостійно вирішуйте, яку сторону Вам обрати:

1. Поздовжнє склепіння (свод) стопи самостійно формується у дітей до 8 років [*]

2. Взуття не впливає на формування поздовжнього склепіння (своду) стопи [**]

3. Мобільна плосковальгусна стопа є поширеною у дітей та дорослих і вважається варіантом норми [***]

Дані твердження ґрунтуються на наукових дослідженнях, що були проведені в кінці минулого століття видатними дитячими ортопедами (L. Stahelli, D.Wenger та ін.).

Існує цілий ряд наукових робіт, в яких показано відсутність будь-якого лікувального ефекту при використанні ортопедичного взуття у дітей з плоскостопістю.

Таким чином, згідно з сучасними даними ортопедичне взуття, устілки, масажі не є профілактикою чи лікуванням плоскостопості у дітей..

Рекомендації щодо вибору взуття відмінно проілюстровані в книзі (What Parents Should Know About Flatfeet, Intoeing, Bent Legs, And Shoes For Children, автори L. Staheli та V. Mosca), знаходяться тут)

  • Дихаючі матеріали
  • Плоска підошва (“не жорстка”)
  • Розмір (+0,5 см)

  • Дорослі фасони
  • Жорстка підошва
  • Тісне взуття

Для повноти слід додати, що ортопедичне взуття зберігає своє значення в випадках мобільної плоскостопості з больовим синдромом, де взуття дозволяє знизити інтенсивність больового синдрому.

Посилання:

* Staheli LT, Chew DE, Corbett M. The longitudinal arch. A survey of eight hundred and eighty-two feet in normal children and adults. JBJS Am. [Pubmed]

** Wenger DR, Mauldin D, Speck G, et al. Corrective shoes and inserts as treatment for flexible flatfoot in infants and children. JBJS Am.[Pubmed]

*** Mosca VS. Flexible flatfoot in children and adolescents. JCO.[Pubmed]